S D H Bystré v Orlických horách

Historie práce s dorosteneckými kolektivy i jednotlivci v SDH Bystré v Orlických horách není rozsáhlá. Účast a práce kolektivu dorostenců v soutěžích je zaznamenána v období tří let: 1970 – 1972.

Rok 1970 Obvodní kolo v Čánce – 2. místo
Rok 1971 Obvodní kolo v Bačetíně – 1. místo
Okresní kolo v Rychnově nad Kněžnou – 1. místo
Rok 1972 Obvodní kolo v Dlouhé Vsi – 1. místo
Okresní kolo v Ledcích – 1. místo
Krajské kolo v Novém Městě nad Metují – 2. místo

Další léta zaznamenala účast dorostenců a dorostenek v soutěžích jednotlivců pro nedostatek členů k sestavení kolektivu. Jednotlivci dosahovali v soutěžích dobrých umístění.

Po roce 1990 jsou pravidelně ustavovány kolektivy dorostenců složené z bývalých členů kolektivu mládeže.

V posledních několika letech dosahuje kolektiv dorostenců jedny z nejlepších výsledků v historii celého sboru. V letech 2005 a 2006 si vybojoval postup na Mistrovství České republiky, kde obsadil 13. respektive 7. místo.

Největšího úspěchu pak družstvo dosáhlo v letošním roce na Mistrovství České republiky ve Zlíně, kde se po výborném výkonu stalo Mistrem České republiky pro rok 2007. Po druhé v historii sboru tak titul mistra putoval do Bystrého.

Kromě účasti v soutěžích požárního sportu se kolektiv věnuje i klasickým disciplínám CTIF. Členové kolektivu dorostenců se pravidelně účastní Letních škol instruktorů, kde získávají kvalifikaci pro práci s nastupující hasičskou generací.