Činnost hasičstva se začala v letech poválečných aktivizovat. Množství pořádaných sjezdů je toho příkladem. V uvedeném období se konaly sjezdy v Plasnicích, Bílém Újezdě, Přibyslavi, Kounově, Ohnišově, Lhotě – Netřeba, Bohuslavicích, Mastech, Sněžném, Dobrušce, Dobrém a Mezilesí. Šest členů z Bystrého se zúčastnilo 1. sjezdu hasičstva Českosl. v Praze.
Vlastní výcvik členů sboru byl zajišťován prováděním nejméně čtyř cvičení v roce. V roce 1923 dosloužilo i staré hasičské skladiště. Třináctého června se začalo s jeho bouráním, 20. června byla započata stavba nového skladiště a 21. srpna byla již převezena stříkačka do skladiště nového. Toto po přístavbě a opravách slouží až do dnešních dnů.
V listopadu téhož roku se vrací ze Slatiňan zmotorizovaná stříkačka.
Rázem se stala nejmodernějším strojem celé Dobrušské župy. Při dodávce vody jedním proudem dává tlak 10 atm. , při dvou až čtyř proudech tlak 5-6 atm. . Stříkačka byla předváděna v příštím roce při veřejném cvičení 12 sborů v Bystrém a s uznáním obdivován její výkon. Cvičení se zúčastnil i župní dozorce p. Hanousek, který ve svém projevu zdůraznil vysoký podíl bysterských na rozvoji hasičství a zavádění nové techniky a likvidaci požárů, kterých od založení sboru bylo 80. V závěru poděkoval všem zakládajícím členům za jejich téměř čtyřicetiletou práci. Jsou to: Dyntar Ant. – velitel, Hartman Frant. , Marek Jar. – cvičitel, Grim Josef – podvelitel, Marek Jan, Mach Josef, Mach Jan, Čtvrtečka Josef, Vymetálek Boh. , Ševc Cyril, Hejzlar Josef, Roubal Jan a Žloutek Jos. .
V tomto období začíná u sborů i činnost samaritánská ( zdravotnická ) sloužící občanům při vzniku úrazů nebo poranění.
Požáry:
Rok 1921
Březen: devět obytných stavení v Mezilesí ( likviduje 11 sborů )
Červenec: požár lesa Špicberk
Srpen: stavení a stodola Josefa Švorce v Dobřanech
Rok 1922
Květen: stodola Jana Bitnara na Polomech ( blesk )
Listopad: požár u Krahulců ve Sněžném
Rok 1923
Březen: Konsum filiálka Záchrany v Novém Městě nad Metují ( Nový Hrádek )
Září: továrna Jaroslava Hejzlara v Rozkoši
Rok 1924
Listopad: požár u Čápů pod Dobřany
Rok 1925
Leden: stodola a stavení u Vendelína a Jindřicha Vebra ve Sněžném ( ve stodole uhořelo dítě )
Červen:tkalcovské družstvo u Ant. Šotoly v Tisu