1941 – 1945

Svět se zmítá ve víru války. Německý fašismus se snaží pokořit celou Evropu. V průběhu pětiletí dochází však ke zlomu a spojenci začínají protivníka porážet. Jejich vítězné tažení se postupně přibližuje k hranicím naší vlasti. Je osvobozováno Slovensko a potom celá naše republika. Můžeme s dojetím číst zápis o třídenním nepřetržitém pochodu Rudé armády – osvoboditelky naší obce a její nadšené vítání občany i členy hasičského sboru v slavnostních uniformách.

Sbor v jmenovaných letech vytvářel minimální činnost, neboť pořádání zábav, sjezdů i cvičení bylo zakázáno. Jenom několik jednotlivců se zúčastnilo při školeních a cvičeních vyšších hasičských orgánů.

Pro zajímavost uvádíme, co píše Jan Novotný v pamětní knize II. – r. 1941 ( upraveno ).

Dovídáme se, že 3. ledna 1941 byl silný mráz a veliká vánice. Navršily se závěje 4 – 5 metrové a občané museli jeden druhému pomoci vyházet vchody domů. V Novém Městě nad Metují se za nádražím zavál vlak a 2 lokomotivy tak, že druhý den se už nad vlakem dalo lyžovat.

Pro všechny práceschopné občany byla vyhlášena pracovní povinnost vyhazovat sníh. Pošta přijela do Bystrého až za pět dní. Sníh ležel na některých místech až do 20. května. Na podzim brzy nachumelilo, obilí se někde sklízelo až ke konci listopadu, brambory a řepa zůstaly na mnoha místech na poli.

21.října 1945 se konala v Hasičském domě v Praze ustavující schůze Svazu československého hasičstva, jíž se zúčastnili zástupci všech zemských jednot.

Požáry:

Rok 1942

Září: stodola u Čejpů v Janově

Říjen: požár na Spáleništi

Rok 1943

Srpen: požár hospodářství ve Valu